Skip to content Skip to footer

Şüphesiz ki kasvetli kış aylarından neşeli ilkbahar aylarına mevsimsel bir geçiş söz konusu olduğunda bu geçişi sağlamada GABARDINE kadar mükemmel bir kumaş daha yoktur. Sınırlı olan kullanım süresine, ütülenme zorluğuna ve pahalı oluşuna karşın sunduğu harikulade lüks üst düzey gabardinleri görkemli bir takım elbise klasiği haline getirmiştir. En ince seviyede bükülmüş ipliklerle dokunmuş olan gabardin kumaşından hazırlanan bir takım elbise elbette kırışacaktır, ancak satensi tazeliği ve sıkı esnekliği giyenlerine prenslere layık bir rahatlık sunacaktır.

Yaz mevsimi ile ilgili takım elbiseler söz konusu olduğunda Mohair takım elbiseler asla unutulmamalıdır. Gerçi yüzeyinin donuk parıltısı ve kumaşın dokunmasının gereği oluşan doğal sertliği onu son zamanlarda geri plana atmış olsa da şimdiler de “Baby Mohair” yünlerinin üst düzey “Merinos” yünleri ile karıştırılması ile elde edilen harman onları yine yaz mevsiminin gözde seçenekleri arasına sokmuştur. Erken yaz dönemlerinin klasik erkek gardıropları için iyi bir seçenek sunmaya devam etmektedirler.

Amerikan giyim tarzının ikonlaşmış bir klasiği olan pürtük zeminli pamuk materyalli bu gösterişsiz ve rahat takım elbiseler, ileri yaz dönemlerin de kullanıcılarına büyük bir rahatlık ve işlevsellik sunarlar. İster düğmeli yaka Oxford gömlek ve örgü kravatla yaz için yeterli bir resmiyet sağlarlarken isterseniz de polo pike t-shirt kullanımı ile daha fazla bir gündelik şıklık oluştururlar. Genel olarak beyaz zemin üzerine mavi, gri ve kahverengi renklerle çizgili ya da minik kareli olarak desenlenirler.

1920’li yıllarda Riviera da ki ilk kullanımlarından itibaren yaz dönemi şıklık ve zarafetinde son sözü söylemek sadece “İpek Dupion” takım elbiselere düşer. Günümüzde orijinal halinde sadece İtalya da bir dokuma atölyesinde üretilmektedir. Klasik renkleri krem, kahverengi, mavi ve fil grisidir. Doğal iplik dünyasının en iyilerini birleştiren şantung benzeri pütürlü ipek kumaşı diğer önemli yaz kumaşları ile karşılaştırdığımız da, dokunuş hissi daha kuru olmakla beraber pamuklulara oranla çok daha lüks, kırışmaya ketenden daha dayanıklı ve ince dokumalı yaz yünlülerinden de daha dökümlü olduğunu görebiliriz. Gerçek anlamda ki kaliteli kökeni, doğal parlak güzelliği ve üstün dökümü ile bir statü sembolü olmuş İpek Dupion takım elbiseler sadece en itibarlı terziler tarafından yapılabilen bir klasiktir.